1
/
of
1
Volvic Antique Gold & Glass Chandelier 80cm
Volvic Antique Gold & Glass Chandelier 80cm
SKU:IBP1042
Regular price
£2,570.00
Regular price
Sale price
£2,570.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Volvic is a chic chandelier with a refined style. Crafted using textured glass and antique gold finish, its intricate details and soft light offer a warm, inviting glow.
The design is both modern and timeless. Place in any room and leave guests in awe.
DIMENSIONS
| Height | 28cm |
| Diameter | 80cm |
| Weight | 30kg |
| Ceiling Rose Diameter | 18cm |
MATERIAL
Metal
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | G9 |
| Quantity of Bulbs | 18 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Volvic Antique Gold & Glass 60cm Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £2,000.00Regular priceUnit price / perSale price £2,000.00 -
Volvic Antique Gold & Glass 41cm Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £1,160.00Regular priceUnit price / perSale price £1,160.00 -
Volvic Antique Gold & Glass Wall Light
Vendor:Elegant AbodeRegular price £356.00Regular priceUnit price / perSale price £356.00 -
Volvic Antique Gold & Glass Chandelier 80cm
Vendor:Elegant AbodeRegular price £2,570.00Regular priceUnit price / perSale price £2,570.00
1
/
of
4