1
/
of
1
Volvic Antique Gold & Glass 41cm Chandelier
Volvic Antique Gold & Glass 41cm Chandelier
SKU:IBP1172
Regular price
£1,160.00
Regular price
Sale price
£1,160.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Volvic is a chic, compact chandelier with a refined style, bringing elegance to smaller rooms. Its intricate details and soft light offer a warm, inviting glow. The design is both modern and timeless.
DIMENSIONS
| Height | 28cm |
| Diameter | 41cm |
| Weight | 13kg |
| Ceiling Rose Diameter | 14cm |
MATERIAL
Metal
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | G9 |
| Quantity of Bulbs | 10 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Volvic Antique Gold & Glass 60cm Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £2,000.00Regular priceUnit price / perSale price £2,000.00 -
Volvic Antique Gold & Glass 41cm Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £1,160.00Regular priceUnit price / perSale price £1,160.00 -
Volvic Antique Gold & Glass Wall Light
Vendor:Elegant AbodeRegular price £356.00Regular priceUnit price / perSale price £356.00 -
Volvic Antique Gold & Glass Chandelier 80cm
Vendor:Elegant AbodeRegular price £2,570.00Regular priceUnit price / perSale price £2,570.00
1
/
of
4