1
/
of
4
Wade Long Wall Light
Wade Long Wall Light
SKU:IBP1109
Regular price
£415.00
Regular price
Sale price
£415.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Wade Long Wall Lamp in a nickel or antique brass finish brings a modern and sleek look to any room. Its understated design fits seamlessly into both contemporary and industrial spaces.
For those looking to add a touch of elegance and modern flair to their interior décor, look no further than the Wade Long Wall Lamp. The eye-catching design is crafted from single glass rods held together by a metal encasing. This stunning design won't go unnoticed - it will bring visual intrigue to any wall and make a space feel one-of-a-kind.
DIMENSIONS
| Height | 80cm |
| Width | 11.2cm |
| Projection | 9.8cm |
| Weight | 6.6kg |
MATERIAL
Metal
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 25W |
| Bulb Type | E14 |
| Quantity of Bulbs | 4 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Wade Long Wall Light
Vendor:Elegant AbodeRegular price £415.00Regular priceUnit price / perSale price £415.00 -
Wade Wall Light
Vendor:Elegant AbodeRegular price £385.00Regular priceUnit price / perSale price £385.00
 

