1
/
of
11
Uppsala Two Arm Contemporary Wall Light with Fabric Shades
Uppsala Two Arm Contemporary Wall Light with Fabric Shades
SKU:MLWL338ANTBRS-MLFS005GLD
Regular price
£228.00
Regular price
£285.00
Sale price
£228.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Uppsala two-arm industrial wall light by Mullan Lighting has a classic vintage appeal.
Two slender curved arms support stylishly refined cotton lampshades.
This industrial wall light is ideal for illuminating bedrooms, living rooms and hallways. The accompanying lampshades (included) are available in a small selection of colours.
DIMENSIONS
| Height | 26cm |
| Diameter | 28cm |
| Projection | 18cm |
| Weight | 2.2lb |
| Wall Bracket Diameter | 12cm |
MATERIAL
Brass
Cotton
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E14 |
| Quantity of Bulbs | 2 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Uppsala Two Arm Contemporary Wall Light with Fabric Shades
Vendor:Mullan LightingRegular price £228.00Regular priceUnit price / per£285.00Sale price £228.00Sale
 
