1
/
of
11
Stanley Bathroom Holophane Glass Globe Wall Light 20cm IP44
Stanley Bathroom Holophane Glass Globe Wall Light 20cm IP44
SKU:MLBWL150ANTBRS
Regular price
£197.00
Regular price
£232.00
Sale price
£197.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
Add a touch of vintage elegance to your bathroom with the Stanley Holophane bathroom wall light by Mullan Lighting
The Holophane glass refracts light to create a soft, glare-free illumination and provides the perfect accent lighting for bathrooms.
The Stanley globe wall light adds a classic, vintage touch that elevates bathrooms and has a unique presence in modern, contemporary-style interiors.
With an IP44 rating, this light is suitable for use in wet areas.
DIMENSIONS
| Height | 40cm |
| Diameter | 20cm |
| Projection | 30cm |
| Weight | 2.9lb |
| Wall Bracket Diameter | 12cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Stanley Prismatic Glass Globe Ceiling Light 20cm
Vendor:Mullan LightingRegular price £112.00Regular priceUnit price / per£132.00Sale price £112.00Sale -
Stanley Small Holophane Glass Globe Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £116.00Regular priceUnit price / per£137.00Sale price £116.00Sale -
Stanley Holophane Bathroom Wall Light 20cm IP44
Vendor:Mullan LightingRegular price £196.00Regular priceUnit price / per£230.00Sale price £196.00Sale -
Stanley Bathroom Holophane Glass Globe Wall Light 20cm IP44
Vendor:Mullan LightingRegular price £197.00Regular priceUnit price / per£232.00Sale price £197.00Sale
1
/
of
4
 



