1
/
of
8
Sampio Adjustable Brass Wall Spotight with Switch
Sampio Adjustable Brass Wall Spotight with Switch
SKU:MLWL335ANTBRS
Regular price
£179.00
Regular price
£211.00
Sale price
£179.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
Stylish and discrete simultaneously, the Sampio Wall Light by Mullan Lighting is a simple and contemporary wall light that can be used almost anywhere in the home. Over kitchen worktops, as a spot light for a treasured picture or object.
With a versatile design, this industrial wall light is fully adjustable and can pivot in any direct allowing you to position the light exactly where you want it to create a unique atmosphere.
Suitable for any traditional or industrial interiors, this contemporary compact industrial wall lamp will help set the stage in a residential or commercial space.
DIMENSIONS
| Height | 14cm |
| Diameter | 4cm |
| Projection | 7cm-11.5cm |
| Weight | 0.88lb |
| Wall Bracket | Length 14cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 1W |
| Bulb Type | Integral LED |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Sampio Adjustable Brass Wall Spotight with Switch
Vendor:Mullan LightingRegular price £179.00Regular priceUnit price / per£211.00Sale price £179.00Sale
 
