1
/
of
7
Robyn Large Clear Glass Globe Cage Pendant Light
Robyn Large Clear Glass Globe Cage Pendant Light
SKU:MLP366ANTBRS
Regular price
£286.00
Regular price
£337.00
Sale price
£286.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With an unusual design, the Robyn 35cm Globe Cage Pendant by Mullan Lighting brings an inventive charm to your lighting.
Hang it above your dining room table, or in your workspace or master bedroom for a very industrial feel. Influenced by the aesthetic of the simple Edison light bulb, this industrial pendant light features a clear glass shade with a wire cage that offers plenty of light to any room in the home.
Suitable for any modern or contemporary interiors, this globe pendant light looks great when teamed with an Edison-style bulb to enhance an industrial atmosphere. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 40cm |
| Diameter | 35cm |
| Weight | 5.1lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
Glass
Steel
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 60W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Robyn Large Clear Glass Globe Cage Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £286.00Regular priceUnit price / per£337.00Sale price £286.00Sale
 
