1
/
of
2
Rhea Crystal Pendant
Rhea Crystal Pendant
SKU:IBP1039
Regular price
£950.00
Regular price
Sale price
£950.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Rhea Pendant provides a statement lighting solution. Perfect for dining rooms, it casts an inviting glow from above.
This stylish, yet industrial-looking pendant has been crafted with expert attention to detail, and features a stunning blend of crystal elements and brass metalwork. The Rhea Pendant combines modern elements like those used in industrial décor in order to create a unique piece suited for any contemporary environment.
Its modern design suits contemporary and chic spaces and is a perfect accessory for brightening up living rooms, bedrooms, kitchens, hallways, restaurants or cafes.
DIMENSIONS
| Height (excluding rod) | 27cm |
| Diameter | 60cm |
| Weight | 9.7kg |
| Ceiling Rose Diameter | 11cm |
MATERIAL
Metal
Crystal
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E14 |
| Quantity of Bulbs | 5 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Rhea Crystal Pendant
Vendor:Elegant AbodeRegular price From £718.00Regular priceUnit price / perSale price From £718.00
 
