1
/
of
10
Powell Quirky Minimalist Pendant Light
Powell Quirky Minimalist Pendant Light
SKU:MLP221PCBLK
Regular price
£50.40
Regular price
£63.00
Sale price
£50.40
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With a clean and simple design, the Powell Quirky Minimalist Pendant by Mullan Lighting will add a contemporary touch to your home.
This brass lighting fixture is a perfect addition over your kitchen island. Versatile enough to use as restaurant lighting or boutique stores. This industrial pendant light can be displayed in an illuminating cluster or alone creating a single ambient glow in your home.
Suitable for any minimalist and industrial interiors, this bare bulb pendant light looks great when teamed with a warm bulb to enhance industrial atmosphere. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 64cm |
| Diameter | 7cm |
| Weight | 0.77lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 60W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Powell Quirky Minimalist Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £50.40Regular priceUnit price / per£63.00Sale price £50.40Sale
 
