1
/
of
8
Pori Minimalist Brass Pendant Spotlight
Pori Minimalist Brass Pendant Spotlight
SKU:MLP407ANTBRS
Regular price
£116.00
Regular price
£137.00
Sale price
£116.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Pori pendant by Mullan Lighting is the ultra-minimalist pendant light measuring just 28mm in diameter and 60mm in height. Made from solid brass, the Pori pendant is cylindrical in shape with an LED spotlight radiating from its base.
The Pori pendant light is suitable for modern, contemporary homes and commercial spaces and looks great when used in rows of three or five light fixtures. It would also suit industrial themed decors when purchased in antique silver or antique brass finish.
This pendant comes with black fabric cable and matching ceiling rose.
DIMENSIONS
| Height | 6cm |
| Diameter | 2.8cm |
| Ceiling Plate Diameter | 11.7cm |
| Weight | 0.75kg |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 1W |
| Bulb Type | Integral LED |
| Quantity of Bulbs | 1 (Included) |
| IP Rating | IP20 |
| Colour Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Pori Minimalist Brass Pendant Spotlight
Vendor:Mullan LightingRegular price £116.00Regular priceUnit price / per£137.00Sale price £116.00Sale
 
