1
/
of
9
Passion Modern Brass Pendant Light
Passion Modern Brass Pendant Light
SKU:MLP365PCMBKPCBRS
Regular price
£215.00
Regular price
£253.00
Sale price
£215.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
Capture the sleek modern feel of today's interiors with Passion Pendant light by Mullan Lighting. Demanding attention in any space, this industrial pendant light becomes a focal point in kitchens, living rooms and commercial settings.
Suspended by a simple flex, this contemporary pendant light features a beautifully brass shade that's a must-have lighting accessory for creating a loft style vibe.
Suitable for any minimalist or industrial interiors, this contemporary pendant light, looks great when teamed with an Edison-style bulb for a softer and inviting look. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 21cm |
| Diameter | 32cm |
| Weight | 2.4lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Passion Modern Brass Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £215.00Regular priceUnit price / per£253.00Sale price £215.00Sale
 
