1
/
of
1
Nico 12 Arm Antique Brass Chandelier
Nico 12 Arm Antique Brass Chandelier
SKU:IBP1036
Regular price
£1,230.00
Regular price
Sale price
£1,230.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Nico Chandelier is an elegant 12-arm lighting fixture with an antique brass finish. Featuring 12 opal cylinder shades arranged in a square, pyramid formation.
The Nico 4+8 Arm Chandelier is a certified head-turner in many interior design schemes. Featuring twelve soft white cylinder shades, arranged in a square, pyramid formation. The shades also contain a gold lining and antique brass fittings to add a touch of metallic inspired luxury.
DIMENSIONS
| Height | 97cm |
| Diameter | 90cm |
| Weight | 6.1kg |
| Max. Height | Min: 153cm Max: 194cm |
MATERIAL
Metal
Fabric
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E14 |
| Quantity of Bulbs | 12 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Nico 4 Arm Antique Brass Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £356.00Regular priceUnit price / perSale price £356.00 -
Nico 12 Arm Antique Brass Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £1,230.00Regular priceUnit price / perSale price £1,230.00