1
/
of
11
Nassau Industrial Factory Pendant Light 39cm
Nassau Industrial Factory Pendant Light 39cm
SKU:MLP220PCBLK
Regular price
£143.00
Regular price
£168.00
Sale price
£143.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With an industrial style, the Nassau Industrial Factory Pendant by Mullan Lighting transports the styles of the early 20th century to modern spaces.
This industrial pendant light is perfect to hang in groups over a kitchen island or alone in any nook that needs a spot of light. Providing a down lighting for seating areas, this factory style pendant light will quickly become the focal point of any residential or commercial space.
Suitable for any minimalist or industrial interiors, this industrial pendant light looks great when teamed with a warm bulb for a soft lighting. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 27.5cm |
| Diameter | 39cm |
| Weight | 2.2lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Aluminium
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Nassau Industrial Factory Pendant Light 39cm
Vendor:Mullan LightingRegular price £143.00Regular priceUnit price / per£168.00Sale price £143.00Sale
 
