1
/
of
4
Minsk Vintage Copper Pendant Light
Minsk Vintage Copper Pendant Light
SKU:MLP387POLCOP
Regular price
£170.00
Regular price
£200.00
Sale price
£170.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With an eye-catching design, the Minsk Industrial Copper Pendant by Mullan Lighting will add a touch of modern sophistication wherever it hangs. Cast an enchanting glow over your bar or reading nook with the bold lines of this striking copper pendant lamp.
Designed to become the focal point of wherever it's installed, the circular shade of this pendant light offers plenty of task lighting for detailed work and ambiance. Its open bottom shape allows a subtle floodlight effect.
Suitable for any minimalist or industrial interiors, this industrial pendant light looks great when lit with an Edison-style Bulb to create a warm glow. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 23cm |
| Diameter | 30.5cm |
| Weight | 1.8lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Copper
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 60W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Minsk Vintage Copper Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £170.00Regular priceUnit price / per£200.00Sale price £170.00Sale
 
