1
/
of
2
Milk Bottle Pendant Light
Milk Bottle Pendant Light
SKU:MLP231
Regular price
£76.00
Regular price
£89.00
Sale price
£76.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With a sleek and slim profile, the Milk Bottle Pendant Light by Mullan Lighting can easily blend into any modern environment. This contemporary pendant light works as a slender exclamation point for the design of nooks, kitchens, or dining rooms.
Designed to produce a soft warm glow, the body of this contemporary pendant light features an old-fashioned style milk bottle with a sandblasted finish perfect to creating ambiance in a bar, restaurant or at home.
Suitable for modern and contemporary interiors, this quirky pendant light looks great when lit with a warm bulb for a comfortable lighting. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 25cm |
| Diameter | 8cm |
| Weight | 1.1lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Glass
Steel
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 3W |
| Bulb Type | G9 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
15% OFFMilk Bottle Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £76.00Regular priceUnit price / per£89.00Sale price £76.00Sale
 
