1
/
of
8
Midas Black Dome Gold Leaf Pendant Light
Midas Black Dome Gold Leaf Pendant Light
SKU:MLP078PCMBK
Regular price
£390.00
Regular price
£459.00
Sale price
£390.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
A fresh addition to the industrial look, the Midas Designer Gold Leaf Pendant by Mullan Lighting will add a different element of texture to your space.
This industrial pendant light emanates an open and soft light, that makes it an ideal solution over a kitchen island, boutique stores and restaurants. A classic look with a retro modern appeal, this pendant light casts a shadow through its spiral cut to the ceiling above to enhance industrial atmosphere.
Suitable for any minimalist or industrial interiors, this contemporary pendant light looks great when lit with an Edison-style filament bulb for a softer and inviting look. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 20cm |
| Diameter | 40cm |
| Ceiling Plate Diameter | 10cm |
| Weight | 2.5kg |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
Steel
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 60W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Midas Black Dome Gold Leaf Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £390.00Regular priceUnit price / per£459.00Sale price £390.00Sale
 
