Medan Traditional Brass / Glass Chandelier, Five-Arm
Medan Traditional Brass / Glass Chandelier, Five-Arm
SKU:MLF240ANTBRS
Couldn't load pickup availability
The Medan chandelier, by Mullan Lighting, is a traditional chandelier with five decorative swan-neck arms originating from the centre of the light fixture. Each arm holds a downward pointed opal etched glass bell shade offering soft, diffused light.
The Medan chandelier is ideal for decorating pubs and traditional restaurants, and larger homes where the décor warrants a traditional, stand-out light fixture. The traditional chandelier comes with one meter of chain as standard and a matching ceiling rose. Finishes available include antique brass, antique silver and polished brass.
We recommend using one of our LED Edison bulbs to provide a soft, warm glow. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 42cm |
| Diameter | 62cm |
| Cable Length | 100cm |
| Weight | 8.3lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 5 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

Explore the collection
-
Medan Traditional Brass / Glass Chandelier, Five-Arm
Vendor:Mullan LightingRegular price £583.00Regular priceUnit price / per£686.00Sale price £583.00Sale -
Medan Ornate Brass Wall Light with Etched Glass Shades
Vendor:Mullan LightingRegular price £125.00Regular priceUnit price / per£147.00Sale price £125.00Sale -
Medan Two-Arm Ornate Brass Wall Light with Etched Glass Shades
Vendor:Mullan LightingRegular price £224.00Regular priceUnit price / per£264.00Sale price £224.00Sale


