1
/
of
1
Mars Over Table Chandelier
Mars Over Table Chandelier
SKU:IBP1041
Regular price
£1,750.00
Regular price
Sale price
£1,750.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
If you want to make a dramatic statement, add the Mars Over Table Chandelier to your home. Its design is crafted from antique-painted gold and glass.
Style over a dining table or island to make a dramatic focal point.
WARNING THIS ITEM WEIGHS OVER 25KG, THIS ITEM REQUIRES 2 PEOPLE TO LIFT AND INSTALL.
DIMENSIONS
| Height | 34cm |
| Width | 120cm |
| Depth | 22cm |
| Weight | 30kg |
| Ceiling Rose Dimensions | W 60cm x D 14cm |
MATERIAL
Glass
Metal
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E14 |
| Quantity of Bulbs | 7 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Mars 40cm Pendant
Vendor:Elegant AbodeRegular price £1,020.00Regular priceUnit price / perSale price £1,020.00 -
Mars Wall Light
Vendor:Elegant AbodeRegular price £265.00Regular priceUnit price / perSale price £265.00 -
Mars Over Table Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £1,750.00Regular priceUnit price / perSale price £1,750.00 -
Mars 80cm Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £2,300.00Regular priceUnit price / perSale price £2,300.00
1
/
of
4