1
/
of
10
Malabo Pendant Light
Malabo Pendant Light
SKU:MLP393PCWTE
Regular price
£166.00
Regular price
£195.00
Sale price
£166.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With a contemporary design, the Malabo Pendant by Mullan Lighting makes a bold statement and perfect for commercial spaces with tall ceilings. An intriguing accent pendant for a kitchen island or restaurant space.
Suspended from ceiling fixtures, this industrial pendant lamp can be hung individually or together for a more modern look in your interior.
Suitable for any minimalist and industrial settings, this contemporary pendant light looks great when lit with a warm bulb for a soft lighting. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 20cm |
| Diameter | 16cm |
| Weight | 1.3lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 6.5W |
| Bulb Type | G9 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
15% OFFMalabo Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price From £130.00Regular priceUnit price / per£153.00Sale price From £130.00Sale
 
