1
/
of
5
Luanda Opal Glass Globe Bar Pendant Light
Luanda Opal Glass Globe Bar Pendant Light
SKU:MLP068ANTBRS
Regular price
£381.00
Regular price
£448.00
Sale price
£381.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
Boasting a unique globe design, the Luanda Globe Bar Pendant Light by Mullan Lighting will brighten up your home. This globe pendant light is a lovely addition to your kitchen, living room, or your entryway.
Suspended from ceiling fixtures, this contemporary pendant light features a classic opal glass shade to cast a soft ambient light over a wide area.
Suitable for any modern and traditional interiors, this globe bar pendant light looks great when lit with a warm bulb for a soft lighting. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 150cm |
| Diameter | 40cm |
| Weight | 9.5lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Bar Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Luanda Opal Glass Globe Bar Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £381.00Regular priceUnit price / per£448.00Sale price £381.00Sale
 
