1
/
of
14
Lome Vintage Bare Bulb Wall Light
Lome Vintage Bare Bulb Wall Light
SKU:MLWL362ANTBRS
Regular price
£67.00
Regular price
£79.00
Sale price
£67.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Lome wall light, by Mullan Lighting, is an ultra-minimalist industrial wall light. It features a slender arm that protrudes from a brass wall rose. The arm curves downwards to hold a brass lamp holder and exposed bare bulb.
The Lome industrial wall light is ideal for industrial-themed pubs and restaurants, especially when ordered in antique brass or antique silver. It's also available in more modern finishes; polished and satin brass.
DIMENSIONS
| Height | 17cm |
| Width | 8cm |
| Projection | 23cm |
| Weight | 0.82 lb |
| Wall Bracket Diameter | 8cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 60W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Lome Vintage Bare Bulb Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £40.00Regular priceUnit price / per£47.00Sale price £40.00Sale -
Lome Vintage Double Bare Bulb Wall Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £112.00Regular priceUnit price / per£132.00Sale price £112.00Sale -
Lome Vintage Bare Bulb Wall Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £67.00Regular priceUnit price / per£79.00Sale price £67.00Sale -
Lome Vintage Bare Bulb Wall Light with Swivel
Vendor:Mullan LightingRegular price £63.20Regular priceUnit price / per£79.00Sale price £63.20Sale
1
/
of
4
 



