1
/
of
15
Khumo Wall Lightwith Fabric Shade and Adjustable Reading Light
Khumo Wall Lightwith Fabric Shade and Adjustable Reading Light
SKU:MLWL334ANTBRS-MLFS002BLK
Regular price
£219.20
Regular price
£274.00
Sale price
£219.20
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With a sophisticated and versatile design, the Khumo Wall Light by Mullan Lighting will add style and function to your home. Its beautifully refined brass frame supports an adjustable LED reading light, Above a slender arm assists a modest lampshade.
Suitable for any industrial or modern interior space, this adjustable industrial wall light provides bright down lighting over a comfy chair, perfect for a hallway or guest room.
The accompanying lampshade is available in different colours.
DIMENSIONS
| Height | 40cm |
| Diameter | 20cm |
| Projection | 25cm |
| Weight | 2lb |
| Wall Bracket | Length 40cm, Width 4.5cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Khumo Wall Lightwith Fabric Shade and Adjustable Reading Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £219.20Regular priceUnit price / per£274.00Sale price £219.20Sale
 
