1
/
of
14
Kamal Moroccan Contemporary Pendant Light
Kamal Moroccan Contemporary Pendant Light
SKU:MLP234ANTBRS
Regular price
£162.00
Regular price
£190.00
Sale price
£162.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With a modern flair, the Kamal Moroccan Pendant b Mullan Lighting is sure to enliven any contemporary living space. This contemporary pendant light is the perfect accent light to hang in the kitchen above a counter or breakfast table.
Designed to become a unique welcoming centrepiece to any surrounding, this pendant light adds a touch of modern sophistication to any décor without distracting. Its open bottom shape allows for a subtle floodlight effect.
Suitable for any modern and contemporary interiors, this handmade pendant light looks great when lit with an Edison Teardrop Filament Bulb to enhance an industrial atmosphere. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 20cm |
| Diameter | 31.5cm |
| Weight | 1.8lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Kamal Moroccan Contemporary Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £162.00Regular priceUnit price / per£190.00Sale price £162.00Sale
 
