1
/
of
1
Ives Antique Brass 80cm Chandelier
Ives Antique Brass 80cm Chandelier
SKU:IBP1056
Regular price
£2,385.00
Regular price
Sale price
£2,385.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
Make a bold statement in any room with the Ives 80cm Diameter Chandelier. This striking fixture is designed to draw attention. Featuring an antique brass frame that surrounds exquisite glass tubes, creating a warming glow.
Whether positioned over a kitchen island for a dramatic effect or as a standalone feature in a living room, its versatile design complements a variety of interiors.
WARNING THIS ITEM WEIGHS OVER 25KG, THIS ITEM REQUIRES 2 PEOPLE TO LIFT AND INSTALL.
DIMENSIONS
| Height | 37cm |
| Diameter | 80cm |
| Weight | 50kg |
| Ceiling Rose Diameter | 17cm |
MATERIAL
Metal
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | G9 |
| Quantity of Bulbs | 18 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Ives Pendant
Vendor:Elegant AbodeRegular price £320.00Regular priceUnit price / perSale price £320.00 -
Ives Antique Brass Long Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £2,230.00Regular priceUnit price / perSale price £2,230.00 -
Ives Antique Brass 6 Arm Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £1,218.00Regular priceUnit price / perSale price £1,218.00 -
Ives Wall Light
Vendor:Elegant AbodeRegular price £205.00Regular priceUnit price / perSale price £205.00
1
/
of
4
 

