1
/
of
1
Ives Chandelier 60.5cm
Ives Chandelier 60.5cm
SKU:IBP1069
Regular price
£1,650.00
Regular price
Sale price
£1,650.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Ives chandelier is finished in an antique brass finish with multiple rods. This smaller size is perfect if you want to light smaller areas in your home.
WARNING THIS ITEM WEIGHS OVER 25KG, THIS ITEM REQUIRES 2 PEOPLE TO LIFT AND INSTALL.
DIMENSIONS
| Height | 37cm |
| Diameter | 60.5cm |
| Weight | 33kg |
| Max drop | Min 92cm - Max 147cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | G9 |
| Quantity of Bulbs | 14 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Ives Pendant
Vendor:Elegant AbodeRegular price £320.00Regular priceUnit price / perSale price £320.00 -
Ives Antique Brass Long Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £2,230.00Regular priceUnit price / perSale price £2,230.00 -
Ives Antique Brass 6 Arm Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £1,218.00Regular priceUnit price / perSale price £1,218.00 -
Ives Wall Light
Vendor:Elegant AbodeRegular price £205.00Regular priceUnit price / perSale price £205.00
1
/
of
4
 

