1
/
of
15
Hex Industrial Factory Pendant Light
Hex Industrial Factory Pendant Light
SKU:MLP236PCBLK
Regular price
£125.00
Regular price
£147.00
Sale price
£125.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
Exuding a truly unique industrial style, the Hex Factory Pendant light by Mullan Lighting adds a touch of modern styling to any space. Hanging above islands or counter tops as kitchen lighting, this industrial pendant light will brighten your work areas while enhance your space's overall style.
Modelled on a classic factory shade, our colourful reproductions gives to this factory style pendant light a modern twist that would complement your modern scheme.
Suitable for any minimalist or industrial interiors, this industrial pendant light looks great when teamed with an Edison-style filament bulb for an inviting illumination. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 23cm |
| Diameter | 30cm |
| Weight | 1.7lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Hex Industrial Factory Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £125.00Regular priceUnit price / per£147.00Sale price £125.00Sale -
Hex Industrial Factory Swan Neck Wall Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £152.00Regular priceUnit price / per£179.00Sale price £152.00Sale
 

