Grange Modern Double Glass Globe Wall Light
Grange Modern Double Glass Globe Wall Light
SKU:MLWL393ANTBRSCL
Couldn't load pickup availability
The Grange light by Mullan Lighting is a contemporary wall light that features two glass globe lamp shades. The 15cm glass shades are available in clear glass to accentuate the Grange's contemporary aesthetic, or in opal colour to please a more traditional interior palette.
The Grange wall light has a single brass arm that projects from its wall bracket. Attached to this arm is a brass cylindrical centre from which two further arms intersect at right angles.
Clean lines and defined edges make the Grange a modern wall light. It can be installed either horizontally or vertically on a wall.
The Grange wall light is available in antique brass, antique silver, polished brass or satin brass. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 453cm |
| Diameter | 15cm |
| Projection | 21cm |
| Weight | 5.3lb |
| Wall Bracket Diameter | 8.5cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

Explore the collection
-
Grange Modern Double Glass Globe Wall Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £265.60Regular priceUnit price / per£332.00Sale price £265.60Sale
