1
/
of
26
Gorey Contemporary Brass Wall Light with Drum Fabric Shade
Gorey Contemporary Brass Wall Light with Drum Fabric Shade
SKU:MLWL331ANTBRS-MLFS002BLK
Regular price
£130.40
Regular price
£163.00
Sale price
£130.40
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With a mix classic style and contemporary design, the Gorey Wall Light by Mullan Lighting makes a bold style statement in any home.
This stylish light is a great way to light up a bedroom, hallway or positioned in your entrance way to warmly greet your guests. Its elegantly refined slender profile can support a range of classic or modern shades to provide a relaxing lighting source.
The accompanying lampshade is available in different colours.
DIMENSIONS
| Height | 47cm |
| Diameter | 20cm |
| Projection | 22cm |
| Weight | 1.5lb |
| Wall Bracket Diameter | 8cm |
MATERIAL
Brass
Cotton
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Gorey Contemporary Brass Wall Light with Drum Fabric Shade
Vendor:Mullan LightingRegular price £130.40Regular priceUnit price / per£163.00Sale price £130.40Sale
 
