1
/
of
11
Florence Brass and Glass Globe Wall Light
Florence Brass and Glass Globe Wall Light
SKU:MLWL399ANTBRSCL
Regular price
£304.00
Regular price
£380.00
Sale price
£304.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Florence wall light, by Mullan Lighting, is an unusual globe wall light made from brass and glass. Its brass dome shade faces downward and is attached to a simple brass wall bracket with a brass sleeve that turns 90°.
A glass globe shade fits neatly inside the brass dome umbrella and is secured above using gallery screws. The glass shade can be ordered in clear or opal colour.
The Florence wall light projects 330mm from the wall and is available to order in antique brass, antique silver, polished brass, satin brass, powder-coated matte black and powder-coated white.
DIMENSIONS
| Height | 42cm |
| Diameter | 26cm |
| Projection | 33cm |
| Weight | 5.9 lb |
| Wall Bracket Diameter | 12cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Florence Brass and Glass Globe Wall Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £304.00Regular priceUnit price / per£380.00Sale price £304.00Sale
 
