1
/
of
15
Fitzroy Small Holophane Glass Globe Pendant Light
Fitzroy Small Holophane Glass Globe Pendant Light
SKU:MLP406ANTBRS
Regular price
£116.00
Regular price
£137.00
Sale price
£116.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With a sophisticated design, the Fitzroy 20cm Prismatic Globe Pendant by Mullan Lighting brings an eclectic style to your home. This globe pendant light looks splendid hung in a hallway or over a kitchen table.
A contemporary pendant light that gives a great lighting effect. The prismatic glass shade refracts light, providing an even, glare-free illumination whose tone can be changed dependent on the bulb used.
Suitable for any modern or contemporary interiors, this prismatic pendant light looks great when lit with a warm bulb for a soft lighting. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 23cm |
| Diameter | 20cm |
| Weight | 1.9lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Fitzroy Small Holophane Glass Globe Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £116.00Regular priceUnit price / per£137.00Sale price £116.00Sale
 
