Dodoma Modern Brass Pendant Light
Dodoma Modern Brass Pendant Light
SKU:MLP404ANTBRSBLK
Couldn't load pickup availability
With its sleek appearance, Dodoma Pendant Light by Mullan Lighting will add a touch of unique style to your home. This ceiling light fixture would look great over a dining or kitchen table, but could also be used to light up a hallway or a bedroom. Alternatively, use it as an accent piece over a home bar.
Designed to showcase the warmth of Edison-style bulbs, this contemporary pendant can be used on their own or group a few together and experiment with different heights to create a striking feature over a table or to highlight a corner of a room.
Suitable for any minimalist or industrial interiors, this suspension light fixture looks fantastic when lit with an Edison-style bulb for a soft lighting. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 15cm |
| Width | 28cm |
| Depth | 18cm |
| Weight | 2.1lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 60W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

Explore the collection
-
Dodoma Modern Brass Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £99.00Regular priceUnit price / per£116.00Sale price £99.00Sale
