1
/
of
17
Dalat Small Clear Glass Cylinder Pendant Light
Dalat Small Clear Glass Cylinder Pendant Light
SKU:MLP414ANTBRS
Regular price
£152.00
Regular price
£179.00
Sale price
£152.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
Designed to showcase the warmth of Edison-style filament bulbs, the Dalat pendant by Mullan Lighting holds a unique slender form. This glass pendant light adds a fresh, modern look to kitchens and dining areas.
Simple and chic, this glass pendant light with open bottom enhances visual comfort. Hang as an individual pendant over a desk or kitchen island or cluster several together to create a statement piece.
Suitable for minimalist or industrial interiors, this glass pendant light looks great when lit with an LED Edison squirrel cage filament bulb to produce a soft, warm glow. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 20cm |
| Diameter | 14cm |
| Weight | 2.1lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Dalat Small Clear Glass Cylinder Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £152.00Regular priceUnit price / per£179.00Sale price £152.00Sale
 
