1
/
of
13
Copenhagen Large Scandinavian Dome Pendant Light
Copenhagen Large Scandinavian Dome Pendant Light
SKU:MLP373PCBLK
Regular price
£530.00
Regular price
£623.00
Sale price
£530.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
Modern and sophisticated, the Copenhagen Scandinavian Pendant by Mullan Lighting delights the visual senses in any interior. Hang it in a breakfast bar, kitchen counter, or over a pool table for a fresh, modern look.
An oversized aluminium shade in modern trend colours, this contemporary pendant light will give your modern space a punch of interest. Its open bottom shape allows a subtle floodlight effect.
Suitable for modern and contemporary interiors, this Scandinavian pendant light looks great when lit with a warm bulb for a comfortable lighting. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 46cm |
| Diameter | 73cm |
| Weight | 9lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Aluminium
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 60W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Copenhagen Large Scandinavian Dome Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £530.00Regular priceUnit price / per£623.00Sale price £530.00Sale
 
