Clifton Railway Clear Glass Pendant
Clifton Railway Clear Glass Pendant
SKU:MLP454ANTBRS
Couldn't load pickup availability
The Clifton pendant by Mullan Lighting is a modern take on the classic vintage-style railway pendant featuring a contemporary brass lamp holder and clear railway glass shade.
The Clifton pendant embodies the distinctive curved glass shape that you'd expect in a vintage railway pendant, however, in more refined form.
This modern pendant would look great suspended over a kitchen island, for example. It's supplied with one metre of cable as standard, although longer lengths can be ordered to suit higher ceiling and larger drops.
The Clifton railway pendant can be ordered in antique brass, antique silver, polished brass, satin brass, polished chrome and satin chrome. Bulb is sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 21cm |
| Diameter | 37cm |
| Weight | 4.6lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

Explore the collection
-
Clifton Railway Clear Glass Pendant
Vendor:Mullan LightingRegular price £179.00Regular priceUnit price / per£211.00Sale price £179.00Sale
