1
/
of
15
Cashel Brass Cone Wall Light with Switch
Cashel Brass Cone Wall Light with Switch
SKU:MLWL332ANTBRS
Regular price
£152.00
Regular price
£179.00
Sale price
£152.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With a versatile and practical design, the Cashel Wall Light by Mullan Lighting will enhance your home with a perfect mix of form and function. This adjustable wall light provides bright down lighting over a comfy chair, perfect for a hallway or guest room.
The single-armed brass wall light is fully adjustable and can pivot and moves up and down on a swivel arm to angle the light exactly where you want it to create a unique atmosphere.
The Cashel light can be switched on or off using the discreet switch on the wall light's backplate. Suitable for any industrial or modern interior space.
DIMENSIONS
| Height | 15cm - 20 cm |
| Diameter | 12cm |
| Projection | 18cm |
| Weight | 1.3 lb |
| Wall Bracket Diameter | 12cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Cashel Brass Cone Wall Light with Switch
Vendor:Mullan LightingRegular price £152.00Regular priceUnit price / per£179.00Sale price £152.00Sale
 
