1
/
of
6
Caltra Small Swivel Wall Light with Ceramic Lamp Holder
Caltra Small Swivel Wall Light with Ceramic Lamp Holder
SKU:MLWL380BLK
Regular price
£62.00
Regular price
£73.00
Sale price
£62.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Caltra wall light by Mullan Lighting is an adjustable ceramic and brass wall light. It features a cast brass wall bracket and bulb holder fastened together with a solid brass swivel joint. This brass swivel joint allows the wall light to be adjusted from vertical to a fully horizontal position and perpendicular to the wall.
The ceramic components are of the highest quality and can be ordered in white or black finish. This exposed wall light fixture would suit hotel bedrooms or dramatic hallways.
DIMENSIONS
| Height | 8-11.5cm |
| Width | 8cm |
| Projection | 8.5-13cm |
| Weight | 0.55 lb |
| Wall Bracket Diameter | 8cm |
MATERIAL
Brass
Ceramic
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 60W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Caltra Small Swivel Wall Light with Ceramic Lamp Holder
Vendor:Mullan LightingRegular price £62.00Regular priceUnit price / per£73.00Sale price £62.00Sale
 
