1
/
of
1
Callum Pendant
Callum Pendant
SKU:IBP1106
Regular price
£470.00
Regular price
Sale price
£470.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Callum Pendant brings eye-catching yet contemporary design to your space, offering a modern lighting solution. Crafted from alabaster and brushed bronze.
Make any space look stylish with the contemporary design of the Callum Pendant. A white alabaster face is rounded to perfection, with a muted brushed bronze strip in the middle adding texture and definition. Thin wire connects the pendant with its luminous peak - a muted brushed bronze round ceiling rose.
Ideal as a statement piece for home interiors or for an area requiring just the right amount of brightness, the Callum Pendant will bring tranquillity and beauty to any setting.
DIMENSIONS
| Height | 20cm |
| Diameter | 12cm |
| Weight | 2.3kg |
| Max. Height | Min: 87.5cm Max: 155cm |
MATERIAL
Metal
Alabaster
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E14 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Callum Pendant
Vendor:Elegant AbodeRegular price £470.00Regular priceUnit price / perSale price £470.00