1
/
of
6
Cabra Swivel Wall Light with Ceramic Lamp Holder
Cabra Swivel Wall Light with Ceramic Lamp Holder
SKU:MLWL379BLK
Regular price
£67.00
Regular price
£79.00
Sale price
£67.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Cabra wall light by Mullan Lighting is a simple but versatile wall light made from ceramic and brass. It features a polished brass sleeve that extends from a black (or white) wall bracket. Attached to the brass sleeve is a ceramic E27 lamp holder and 360° swivel joint.
The Cabra wall light's swivel joint allows the lamp holder to be adjusted in all directions. It can move up or down and left or right and be positioned as desired. The wall light projects 15.5-20.5cm from the wall.
DIMENSIONS
| Height | 8-11cm |
| Width | 8cm |
| Projection | 15.5-20.5cm |
| Weight | 0.66 lb |
| Wall Bracket Diameter | 8cm |
MATERIAL
Brass
Ceramic
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 60W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Cabra Swivel Wall Light with Ceramic Lamp Holder
Vendor:Mullan LightingRegular price £67.00Regular priceUnit price / per£79.00Sale price £67.00Sale
 
