1
/
of
17
Brussels Large Vintage Cage Pendant Light
Brussels Large Vintage Cage Pendant Light
SKU:MLP395PCBLK
Regular price
£623.00
Regular price
£733.00
Sale price
£623.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
Taking inspiration from vintage lighting from the early 20th century, the Brussels Pendant Light by Mullan Lighting was gifted with a sense of elegance. This vintage pendant light is a perfect addition to commercial settings or hanging above islands as kitchen lighting.
Designed to create a great visual effect, this striking pendant light comes complete with a steel protective cage that makes it an inviting addition to any atmosphere.
Suitable for any vintage and industrial settings, this warehouse pendant light looks great when lit with a warm bulb for a soft lighting. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 65cm |
| Diameter | 75cm |
| Weight | 13.2lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Aluminium
Steel
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 60W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Brussels Large Vintage Cage Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £623.00Regular priceUnit price / per£733.00Sale price £623.00Sale
 
