1
/
of
22
Boston Vintage Holophane Glass Pendant Light
Boston Vintage Holophane Glass Pendant Light
SKU:MLP381ANTBRS
Regular price
£99.00
Regular price
£116.00
Sale price
£99.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
Clean and sleek with an industrial edge, the Boston Industrial Prismatic Pendant by Mullan Lighting is a modern update on a classic light. This prismatic pendant light will command attention over a kitchen island, dining table, or antique pool table.
Designed to maximize illumination, this industrial pendant light features a prismatic glass that diffuses light throughout the pendant to reduce glare and enhance visual comfort.
Suitable for any minimalist or industrial interiors, this prismatic pendant light looks great when lit with a warm bulb for a comfortable lighting. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 17cm |
| Diameter | 19.5cm |
| Weight | 2lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Boston Vintage Holophane Glass Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £99.00Regular priceUnit price / per£116.00Sale price £99.00Sale
 
