Bogota Modern Brass Pendant Light
Bogota Modern Brass Pendant Light
SKU:MLP400ANTBRS
Couldn't load pickup availability
With a clean and simple design, the Bogota Quirky Pendant Light by Mullan Lighting provides a fabulous accent lighting in seating and display areas. Its angled silhouette allows for directed side lighting that make it an ideal solution for commercial settings such as restaurants, office spaces and boutique stores.
This elegant pendant light works like a reflector that you can freely move around the light source, thus gathering the light and directing it towards the space or object you want to illuminate.
Suitable for minimalist and industrial interiors, this industrial ceiling light looks great when teamed with a vintage style bulb for an inviting look. Bulbs are sold separately.
DIMENSIONS
| Height | 20cm |
| Diameter | 13.5cm |
| Weight | 1.1lb |
| Ceiling Rose Diameter | 10cm |
| Cable Length | 100cm |
MATERIAL
Brass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

Explore the collection
-
Bogota Modern Brass Pendant Light
Vendor:Mullan LightingRegular price £116.00Regular priceUnit price / per£137.00Sale price £116.00Sale
