1
/
of
1
Basil Glass Pendant
Basil Glass Pendant
SKU:IBP1108
Regular price
£670.00
Regular price
Sale price
£670.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Basil Pendant is the perfect statement piece for any home. This unique light fixture has a muted bronze frame and ceiling rose, matched with attractive and eye-catching curved textured glass shades.
The Basil Pendant is perfect for those seeking fashionable and creative lighting options for any interior design project. Whether you're looking for a modern statement piece or an industrial-inspired feature, the Basil Pendant is an intriguing and eye-catching addition to any interior.
DIMENSIONS
| Height | 22cm |
| Diameter | 46cm |
| Weight | 9.5kg |
| Max. Height | Min: 111cm Max: 176cm |
MATERIAL
Metal
Glass
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E14 |
| Quantity of Bulbs | 6 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Basil Glass Pendant
Vendor:Elegant AbodeRegular price £670.00Regular priceUnit price / perSale price £670.00 -
Basil Long Glass Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £1,350.00Regular priceUnit price / perSale price £1,350.00 -
Basil Glass Wall Light
Vendor:Elegant AbodeRegular price £329.00Regular priceUnit price / perSale price £329.00
1
/
of
3