1
/
of
12
Bangor Modern Brass Wall Light with Drum Fabric Shade
Bangor Modern Brass Wall Light with Drum Fabric Shade
SKU:MLWL330ANTBRS-MLFS002BLK
Regular price
£100.80
Regular price
£126.00
Sale price
£100.80
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
With a refined slender profile, the Bangor wall light by Mullan Lighting creates a warm diffused glow when lit that will enhance the interior of your home.
Its stylish brass arm supports a range of classic or modern shades to provide a relaxing lighting source. This industrial wall light is ideal for bedrooms, entrances or any other area where you require an unobtrusive yet effective light source.
The accompanying lamp shade interior is made from white PVC while the exterior is made from cotton. It's available in black, cream, grey and white.
DIMENSIONS
| Height | 24cm |
| Diameter | 20cm |
| Projection | 29cm |
| Weight | 1.3 lb |
| Wall Bracket Diameter | 8cm |
| Gimbal Size / Position | 40mm / Bottom |
MATERIAL
Brass
Cotton
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E27 |
| Quantity of Bulbs | 1 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Bangor Modern Brass Wall Light with Drum Fabric Shade
Vendor:Mullan LightingRegular price £100.80Regular priceUnit price / per£126.00Sale price £100.80Sale
 
