1
/
of
1
Astra Dark Antique Brass Chandelier
Astra Dark Antique Brass Chandelier
SKU:IBP1123
Regular price
£1,105.00
Regular price
Sale price
£1,105.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Astra Chandelier offers a timeless design with a modern twist. Combining Dark Antique Brass metal elements with glass droppers, this unique chandelier has a modern style that will instantly update any interior design project. Designed to be the focal point in a room, the Astra Chandelier will bring a touch of luxury and elegance.
With a diameter of 40cm, it's perfect for dining rooms, bedrooms, or entryways that need a stylish focal point.
This round pendant is also available with matching curved wall light and can be height adjusted at the point of installation.
DIMENSIONS
| Height | 28cm |
| Diameter | 40cm |
| Weight | 11.6kg |
| Ceiling Rose Diameter | 12cm |
| Max. Drop | Min. 60cm - Max. 120cm |
MATERIAL
Glass
Metal
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E14 |
| Quantity of Bulbs | 4 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Astra Dark Antique Brass Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £1,105.00Regular priceUnit price / perSale price £1,105.00