1
/
of
1
Arden Antique Brass Chandelier
Arden Antique Brass Chandelier
SKU:IBP1022
Regular price
£570.00
Regular price
Sale price
£570.00
Unit price
/
per
Free Shipping for orders over £100* excluding certain brands. Shipping will be calculated at checkout
Couldn't load pickup availability
The Arden Chandelier features straight lines, 4 branches and an antique brass finish. On the end of each arm sits a square opal fabric shade and in the centre of the fitting features a large Cognac crystal.
This chandelier is a timeless design that would work beautifully above a dining table, bed or in an entrance.
DIMENSIONS
| Height | 49.5cm |
| Width | 64cm |
| Depth | 64cm |
| Weight | 7.5kg |
| Max height | Min 69.5cm - Max 109.5cm |
MATERIAL
Metal
Fabric
Crystal
ELECTRICAL DATA
| Max Wattage (LED) | 40W |
| Bulb Type | E14 |
| Quantity of Bulbs | 4 (Not included) |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
Share

 
Explore the collection
-
Arden Antique Brass Wall Light
Vendor:Elegant AbodeRegular price £265.00Regular priceUnit price / perSale price £265.00 -
Arden Antique Brass Chandelier
Vendor:Elegant AbodeRegular price £570.00Regular priceUnit price / perSale price £570.00